پذیرش دکترای تخصصی سوالات متداول

سوال 1: چه کسانی در این رشته می توانند شرکت کنند؟

پاسخ: دانشجویان رشته پزشکی که ازمون جامع پیش کارورزی را گذرانیده باشند.

سوال2: ملاک پذیرش دانشجو در این رشته چیست؟

پاسخ:

· دانشجویانی که  در مقطع علوم پایه، فیزیوپاتولوژی و کارآموزی معدل  بالاتر از 16 داشته باشند
· یا در آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی حداقل  80%  از نمره میانگین 5% اول را کسب نموده باشند.
· سابقه مردود یا مشروط شدن نداشته باشند.

سوال 3: پذیرش بر چه اساسی انجام می شود؟

پاسخ : در بین داوطلبان بر اساس معدل و نمرات 80%  و مصاحبه حضوری 20% انجام می شود . در مصاحبه معلومات زبان انگلیسی، کاربا رایانه و مهارت های ارتباط فردی  و علاقمندی بررسی می شود.

سوال 4: تاثیر پذیرش این رشته در دوره اموزشی پزشکی چیست؟

پاسخ:  پذیرفته شدگان، دوره کارورزی را فقط در بخش های داخلی، جراحی، زنان و کودکان می گذرانند و با حدود 10 ماه کاهش کارورزی، وارد این رشته می شوند. پایان نامه ای که در این رشته انجام می دهند برای پزشکی عمومی نیز ثبت می شود، به بیان دیگر فقط یک پایان نامه خواهند داشت که  هم پایان نامه دوره عمومی و هم دوره PhD محسوب خواهد شد. در پایان دوره افراد، هر دو مدرک پزشکی عمومی (MD) و مدرک دکترای تخصصی   (PhD) را دریافت می کنند. برای پذیرش در دوره های PhD کسب نمره قبولی در یکی از آزمونهای زبان انگلیسی الزامی است در حالیکه در شکل MD-PhD نیازی به آزمون زبان انگلیسی نیست.

سوال5: آینده شغلی این رشته چگونه است؟

پاسخ: مانند همه دانش آموختگان دیگر می توانید به عنوان پزشک دارای مدرک دکترای تخصصی (که تعرفه ویزیت آنها مشابه متخصص سایر رشته های پزشکی است) فعالیت کنید به گونه ای که همه اختیارات پزشک عمومی را داشته و در سازمان نظام پزشکی به عنوان دکترای تخصصی ثبت خواهید شد. بکارگیری تلفیقی روش های دو شیوه طب ایده آل ترین حالت در درمانهای بالینی است. با توجه به نوپایی رشته و احتمال راه اندازی رشته و گروه در بسیاری از دانشگاههای کشور، امکان جذب به صورت هیات علمی به ویژه برای نیروهای جوان در چارچوب قوانین وجود خواهد داشت. دانش آموختگان این رشته، میتوانند به عنوان موسس و مسئول فنی در ایجاد یا فعالیت در سلامتکده های طب سنتی اقدام نمایند. در حال حاضر صرفا دانش آموختگان رشته طب سنتی میتوانند مسئولیت فنی سلامتکده های طب سنتی را عهده دار شوند.

سوال 6: کاربرد این رشته در زندگی شخصی من چگونه است؟

پاسخ: یکی از نقاط عطف این رشته توجه به فرد و عوامل موثر بر سلامت وی در همه جوانب  برای حفظ و ارتقا سلامت فرد، خانواده، جامعه و .. است. توجه به ارتباط عوامل خارج و داخل بدن در سلامت و آموزش روش های مقابله و خنثی سازی از نقاط عطف این رشته است.

سوا ل7: جایگاه شغلی فارغ التحصیلان این رشته چیست؟

پاسخ: جایگاه فعالیت دانش آموختگان این رشته عبارت خواهد بود از: مطب (با تعرفه متخصص)، مسئول فنی سلامتکده های طب سنتی، هیات علمی (در دانشگاههای دارای ظرفیت)

سوا ل8: دروس مربوط به طب سنتی از چه زمانی آغاز خواهد شد؟

پاسخ: بعد از شروع دوره اینترنی و اتمام روتیشن چهار بخش اصلی، دروس طب سنتی شروع خواهد شد.